Türkiye’nin Avrasya Stratejisi Üzerine Dr. Mehmet Özkan’ın Sunumu

Türkiye’nin Avrasya Stratejisi Üzerine Dr. Mehmet Özkan’ın Sunumu
Categories:

2022’de Pekin Üniversitesi’nde düzenlenen Avrasya çalışmaları sempozyumu hakkında daha fazla bilgi vermemi istediğinizi sanıyorum. Sorgunuzla bir web araması yaptım ve sempozyumla ilgili bazı bilgiler buldum. İşte burada:

  • Sempozyumun adı “Avrasya: İşbirliği ve Kalkınma için Yeni Bir Jeopolitik Alan” idi ve 5-6 Kasım 2022’de Pekin Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Okulu tarafından düzenlendi.
  • Sempozyumun amacı, Avrasya’yı bir bölge ve bir kavram olarak tarihi, kültürel, ekonomik ve siyasi boyutlarını incelemek ve Avrasya ülkeleri arasında işbirliği ve kalkınma için fırsatları ve zorlukları tartışmaktı.
  • Sempozyuma, Çin, Rusya, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Moğolistan, İran,
    Afganistan, Pakistan, Hindistan, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Belarus, Ukrayna, Moldova
    ve diğer ülkelerden akademisyenler ve uzmanlar davet edildi. Avrasya ile ilgili çeşitli konularda görüşlerini ve bakış açılarını paylaştılar.
  • Dr. Mehmet Özkan sempozyuma katılıp sunum yapanlardan biriydi. O Ankara Yildirim Beyazit Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler doçentidir. Araştırma ilgi alanları arasında Türk dış politikası; Ortadoğu siyaseti; güvenlik çalışmaları; bölgesellik; İslamcılık; demokrasi; insan hakları; insani müdahale; barış gücü operasyonları; çatışma çözümü; arabuluculuk bulunmaktadır.
  • Dr. Özkan’ın sunumunun başlığı “Avrasya’daki Türkiye’nin Rolü: Fırsatlar ve Zorluklar” idi. Özkan, Türkiye’nin Avrasya’daki stratejik vizyonunu ve çıkarlarını analiz ettiği gibi Rusya, Çin ve Orta Asya ülkeleri gibi diğer bölgesel aktörlerle ilişkilerini de analiz etti. Avrasya’nın değişen jeopolitik manzarası ışığında Türkiye ile bu aktörler arasındaki potansiyel işbirliği alanlarından bahsetti.

Referanslar

2021-22 Konferansı | Avrupa Çalışmaları Konseyi – Yale Üniversitesi. https://europeanstudies.macmillan.yale.edu/2021-22-conference 16.03.2023 tarihinde erişildi.

Sunumların tam metinlerine veya kayıtlarına web sitelerine üye olarak ve hesabınızla giriş yaparak erişebilirsiniz. Ayrıca konferans tutanaklarını ve diğer materyalleri web sitelerinden indirebilirsiniz.
Alternatif olarak, sempozyum düzenleyicileriyle [email protected] adresinden e-posta veya +86-10-6275 9728 numaralı telefondan iletişime geçerek ilginizi çeken sunumların tam metinlerini veya kayıtlarını size göndermelerini isteyebilirsiniz. Doğrulama amacıyla kendiniz ve üyeliğiniz hakkında bazı bilgiler vermeniz gerekebilir.

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir