Altay Atlı’nın Analizi: Türkiye-Çin İlişkilerinde Stratejik Ortaklık Mümkün mü?

Altay Atlı’nın Analizi: Türkiye-Çin İlişkilerinde Stratejik Ortaklık Mümkün mü?
Categories:

Altay Atlı tarafından ele alınan Turkey-China Relations: From “Strategic Cooperation” to “Strategic Partnership” makalesini özetledik.

Altay Atlı’nın makalesi Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin gelişimini ve zorluklarını analiz ediyor. Makale, Türkiye’nin Batı ile olan stratejik bağlarının hayati önemini vurguluyor ve Türkiye’nin Batı ile Çin arasında denge kurması gerektiğini savunuyor.

  • Makale, 2010 yılından bu yana stratejik işbirliğinden stratejik ortaklığa yükseltilen Türkiye ve Çin arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri analiz ediyor.
  • Makale, Türkiye ve Çin’in bölgesel güvenlik, ticaret ve yatırım, enerji ve altyapı projeleri gibi ortak çıkarlara sahip olduğunu ancak insan hakları, etnik azınlıklar ve jeopolitika gibi farklı görüşlere sahip olduğunu savunuyor.
  • Makale, Türkiye-Çin ilişkilerinin henüz kapsamlı bir stratejik ortaklık haline gelmediğini — ve bunun olması için güçlü nedenler olduğunu iddia ediyor. Bunlardan biri, Türkiye’nin Çin ile mevcut ekonomik ilişki düzeyinden memnun olmaması. Bir diğeri ise Türkiye’nin Batı ile olan stratejik bağlarının güvenliği ve refahı için hala hayati önem taşıması.
  • Makale, Türkiye-Çin ilişkilerinin pragmatik ve konu odaklı olmaya devam etmesinin muhtemel olduğunu ancak ideolojik veya değer temelli olmayacağını sonucuna varıyor.

Referanslar

(1) Turkey-China Relations: From “Strategic Cooperation” to “Strategic …. https://www.mei.edu/publications/turkey-china-relations-strategic-cooperation-strategic-partnership Accessed 3/16/2023.
(2) Turkey-China Relations: From “Strategic Cooperation” to “Strategic …. https://nesa-center.org/turkey-china-relations-from-strategic-cooperation-to-strategic-partnership/ Accessed 3/16/2023.
(3) Turkey-China Relations: From “Strategic Cooperation” to “Strategic …. https://www.linkedin.com/pulse/turkey-china-relations-from-strategic-cooperation-john-calabrese Accessed 3/16/2023.

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir